Абетка терапії




На этой странице вы узнаете об аромотерапии, музыкотерапии, цветотерапии, арттерапии и т.д. 


Музыкотерапия - метод психотерапии, основанный на эмоциональном восприятии музыки. В зависимости от мелодии, ее ритмической основы и исполнения музыка может оказывать самые разнообразные эффекты - от индивидуального ощущения внутренней гармонии и духовного очищения до неуправляемого агрессивного поведения больших человеческих масс. Ее можно использовать для влияния на самочувствие человека.

Достоинствами музыкотерапии являются:
1. Абсолютная безвредность;
2. Легкость и простота применения;
3. Возможность контроля;
4.Уменьшение необходимости применения других лечебных методик, более нагрузочных и отнимающих больше времени;



А знаете ли вы , что прослушивание произведений Моцарта способствует физическому и умственному развитию детей. 

Правильно подобранная музыка способна улучшить обмен веществ, привести в норму ритм дыхания, давление, пульс и в целом оказать благотворное влияние на весь организм.

Детский организм более восприимчив ко всем видам воздействий и классическая музыка является воистину целительным средством, которое способно не только сделать ребенка здоровее, но и развить его умственные способности.

Признано, что самая полезная музыка у Моцарта. Были проведены исследования, показавшие, что даже кратковременное прослушивание произведений Моцарта повышает показатели интеллекта. Этот феномен так и назвали «эффект Моцарта» (Подробнее о влиянии музыки Моцарта на человека можно прочитать в книге Дона Кемпбелла «Эффект Моцарта»).


Показательной является история из жизни известного актера Жерара Депардье. В юности актер сильно заикался и никакие методы лечения не помогали. Известный врач Альфред Томатис (был первым, кто обнаружил, что ребенок начинает слышать уже на 16 неделе беременности) посоветовал Депардье по 2 часа в день слушать музыку Моцарта, и через несколько месяцев заикание прошло.

В США музыка Моцарта официально применяется в качестве методики лечения и развития интеллектуальных способностей у детей.


 
Музика, що зцілює
Ніхто не стане заперечувати, що музика впливає на психіку і здоров`я людини. Класична музика, джаз, рок і поп-музика – всі вони по-своєму впливають на нас. Більше того, сьогодні стає відомо про лікувальні властивості музики, її цілющий вплив на людський організм.
В Англії, Франції, Німеччині, Голландії протягом XX століття було створено центри музичної терапії, завданням яких стало лікування спеціально підібраними мелодіями різноманітних хвороб, починаючи від неврозів і депресії і закінчуючи шлунково-кишковими і серцево-судинними захворюваннями.
Але не всяка музика чудодійно впливає на самопочуття і здоров`я людини. Все залежить від ритму, темпу і самої мелодії.
Нещодавно психіатрами було визнано, що нав`язливі мелодії (сюди можна віднести деякі мелодії поп-музики), здатні самі викликати нервові розлади і галюцинації навіть у психічно здорових людей.
Навпаки, класичні мелодії, що несуть радість, сприяють розширенню судин, нормалізують артеріальний тиск і уповільнюють пульс. А військові марші підвищують тонус м`язів і діють цілюще на нервову систему. Не даремно ж з історії відомо, що грецький лікар Ескулап лікував нервові розлади грою на трубі, інструментом, без якого не обходиться майже жоден військовий марш.
Медичній практиці відомі реальні випадки, коли хворі виліковувались завдяки музиці. Музична терапія допомогла одужати хворому на тинітус німецькому вчителю, який скаржився на шуми, які він ніби-то постійно чув. Насправді було встановлено, що ці шуми симулювала та ділянка головного мозку, де обробляються звукові сигнали. Причини хвороби були не ясні. Ними могли стати як запалення середнього вуха, так і вживання антибіотиків, браку заліза в організмі, або навіть просто стрес. Пройшовши восьмигодинний курс музичної терапії, шуми в голові у хворого повністю зникли. Під час прослуховування музики мозок змушений був розрізняти звукову частоту, що її він симулював, від реальної. Музика допомогла заспокоїти клітини головного мозку, які надсилали фіктивні сигнали.
Крім того, було доведено, що музика стимулює розумові здібності. Це засвідчив експеримент з групою трьохлітніх малюків. Протягом восьми місяців групу дітей навчали співам під акомпанемент фортепіано. Результати були приголомшливими! Діти почали складати пазли і геометричні фігурки, швидше ніж їхні однолітки, а також розв`язували прості арифметичні задачки.
Підвищення розумових здібностей у дітей засвідчив також інший експеримент з музикою Моцарта. До того ж, було виявлено, що музика зальцбурзького генія частіше за все змінює силу звука від голосного до тихого і навпаки – з ритмічністю, яка дорівнює 30 сек., що відповідає основному малюнку наших мозкових хвиль. Виявилось, що музика Моцарта синхронізує праву півкулю нашого головного мозку, яка відповідає за логічне мислення, з лівою на півкулею, яка завідує емоціями. Отже, було встановлено, що музика Моцарта є найблищою до природних біоритмів людини, так би мовити до «музики нашої душі».

Читати повністю: http://h.ua/story/33538/#ixzz1fxqU3pl3

Лікувальна сила звуків і музики. Найбільш корисною для здоров'я фахівці вважають музику Моцарта

http://www.tovarish.com.ua/img/spacer.gif
Музика має особливу силу впливу на людей. Вона допомагає нам легше переносити горе, подвійно відчувати радість. Музика звеличує почуття любові до всього. Крім естетичного значення, вона здатна благотворно впливати на здоров'я людини. Не випадково одним із головних засобів у лікуванні, створенні гармонії і рівноваги у тілі і розумі з давніх давен вважається музика. Буває достатньо одного сеансу музичної терапії, щоб повернути людині бадьорість і душевний спокій. А спеціально підібраний комплекс музичних композицій може сприяти лікуванню різних захворювань, такого висновку дійшли вчені і медики.
 
Від радикуліту зціляли звуками труби

Музика, спів, як лікувальні засоби, стали в давнину нормою для багатьох народів. У Греції повсюдно зціляли від радикуліту і розладів нервової системи звуками труби, а у Стародавньому Єгипті за допомогою хорового співу позбавляли від безсоння. Особливого значення надавали лікувальній дії звуків народи Сходу. Китайці століттями вивчали закони залежності людської краси і природи. Вони створили багато природних систем поліпшення здоров'я, в тому числі звукотерапії, що складаються з простих, але дієвих рецептів. Ось лише деякі з них:

звук У сприяє вентиляції легенів;

звук Ю благотворно впливає на нирки і сечовий міхур, знімає больові спазми;

звуки А і О приводять у дію весь організм, дають команду всім клітинам настроїтися на роботу;

звук Н активізує процеси і творчі здібності;

звук В виправляє порушення у нервовій системі і спинному мозку;

звук Е очищує організм від негативних емоцій;

звук П-ПОМ благотворно впливає на серце, знижує тиск, позитивно впливає при склерозі судин головного мозку.

Музичні теоретики Середньовічної Європи розробили свої принципи лікування за допомогою музики. Німецький учений Кірхер писав: "Меланхоліки люблять серйозну, сумну безперервну гармонію, сангвініків, завдяки легкій збудливості, завжди приваблює танцювальний стиль, у холериків танці можуть привести до сильного запалення жовчі, флегматиків зворушують тонкі жіночі голоси".

Класична музика впливає на стан мозку

Проведено тисячі експериментів на рослинах, тваринах і людях, які доводять вплив звуку на живий організм. Мімоза і петунія від мажорних мелодій ростуть набагато швидше і розцвітають на два тижні раніше від встановленого терміну. Під впливом класичної музики корови дають більше молока. У собак-пінчерів кров'яний тиск залежно від мелодії може змінюватись на 70 мм ртутного стовпчика.

В Японії провели експеримент, у якому взяли участь 120 матерів-годувальниць. Одна половина з них слухала класичну музику, решта - популярну. В першій групі кількість молока у жінок збільшилася на 20%, у другій групі - зменшилась наполовину.

Слухаючи звуки природи, ми одержуємо величезний заряд енергії, відчуваємо підйом духовних і фізичних сил, збільшується творчий потенціал. Навіть нетривале прослуховування звуків природи здатне відвернути людину від важких думок і повсякденної суєти.

Ефект Моцарта

Найбільш корисною для здоров'я фахівці вважають музику Моцарта. Його твори універсальні: їх рекомендують для зняття стресу, ефективного засвоєння навчального матеріалу, від головного болю, а також під час відновлювального періоду, наприклад, після екстремальних ситуацій. Причому лікувальний ефект мають усі твори Моцарта. Це явище одержало назву ефекту Моцарта.

Таємницю цілющих властивостей музики Вольфганга Амадея Моцарта підтвердив Альфред Томатіс, лікар-отоларинголог, член французької академії медичних наук. Досліджуючи особливості роботи мозку людини, він з'ясував: прослуховування високочастотних звуків - 5000-8000 Гц - активізує мозкову діяльність, поліпшує пам'ять, стимулює процеси мислення. Ці вібрації ніби живлять наш мозок, а разом з ним і все тіло. Аналізуючи музику різних композиторів, Альфред Томатіс дійшов висновку, що твори Моцарта містять найбільшу кількість потрібних частот. Він також виявив, що саме їх в основному чує дитина в період внутрішньоутробного розвитку. Змоделювавши подібний фон, він давав слухати записи дітям різного віку і з різними вадами розвитку - їхнє самопочуття поліпшувалося. Річ у тім, що високочастотні коливання пробуджують відчуття архаїчного зв'язку з матір'ю, дають людині відчуття захищеності, цілісності і благополуччя.

Що слухатимемо?

Фахівці з музичної терапії наполягають на тому, що цілющі мелодії для пацієнтів слід підбирати в індивідуальному порядку. Проте деякі загальні рекомендації все ж таки існують. Як правило це твори класичної музики.

Для зменшення відчуття страху:
Шенберг - опера "Чекання"
Шостакович - фрагменти шостої, сьомої та восьмої симфоній
Для підйому енергетики:
Оннегер "Пасифік 231"
Бах - "Італійський концерт", "Токата і фуга ре мінор"
Шуман - "Токата"
Прокоф'єв - "Токата"
Прокоф'єв - фінал сонати для фортепіано   7.
Б. Барток - "Алегро барбаро"
Мендельсон - фінал концерту для скрипки
Чайковський - марш з шостої симфонії
Для подолання депресії, відчуття самотності і втоми:
Чайковський - симфонія "Зимові мрії", перша частина
Брамс - "Трагічна увертюра"
Брамс - "Реквієм"
Гершвін - пісня Клари з опери "Поргі і Бесс"
Для створення бадьорого настрою, відчуття радості:
Бетховен - восьма симфонія
Россіні - увертюри до опер "Шовкові сходи" та "Сорока-злодійка"
Гендель - "Музика на воді", "Алегро"
Бетховен - восьма симфонія, перша та четверта частини
Для полегшення розчарування і фрустрації:
Гендель - ораторія "Іуда Маккавей"
Шуберт - четверта симфонія, "Трагічна"
Чайковський - "Ромео і Джульєтта"
Шуман - увертюра "Манфред"
Ліст - симфонічна поема "Прелюди"
Для подолання порушень сну і безсоння:
Бах - "Гольберг- варіації"
Франк - симфонічна поема "Психея"
Равель - "Місячне сяйво",
концерт соль-мажор, друга частина
Гершвін - колискова Клари з опери "Поргі і Бесс"
Дебюссі - "Місячне сяйво"
Шимановський - "Мрія короля" з опери "Король Рогер".